jump to navigation

Barışı Taşıyan Vapur: Kurtuluş 7 avril 2006

Posted by Acturca in Art-Culture, History / Histoire, South East Europe / Europe du Sud-Est, Turkey / Turquie.
Tags: ,
trackback

NTV-MSNBC, 04 Nisan 2006 Salı

 

II. Dünya Savaşı döneminde Yunanistan’da efsane haline gelen Türk vapuru Kurtuluş, belgesel oldu.

İSTANBUL – Savaş döneminde, Almanlar’ın, yiyecek stoklarına el koyması ile ölümcül bir açlığa mahkum olan Yunanistan’a dostluk elini uzatan ilk ülke Türkiye olmuş, Kızılay bu işe aracılık etmişti. Yiyecek yardımlarını ulaştıran Kurtuluş Vapuru daha ilk günden Yunan halkının sevgilisi haline gelmişti. Ancak vapur, beşinci seferini yaparken Marmara Denizi’nde batmıştı ve yıllardır batttığı yer bilinmiyordu. Yunanistan’da halen sevgi ile hatırlanan Kurtuluş Vapuru, sonunda belgesel oldu. Erhan Cerrahoğlu yönetiminde 15 kişilik Demo Productions ekibi tarafından 1,5 yıllık çalışma sonucu hazırlanan belgesel ‘Barışı Taşıyan Vapur: Kurtuluş’ adını taşıyor.

‘Barışı Taşıyan Vapur: Kurtuluş’ belgeseli, Kurtuluş Vapuru’nun ekseninde, siyasi nedenlerle gerginlik yaşayan iki komşu ülkenin, aslında birbirlerinin zor zamanlarında ne kadar yakınlaşabildiklerini göstermeyi amaçlıyor.
 

Kurtuluş batığı hurdacılar tarafından yağmalanmış

Belgesel’in çekimleri sırasında Kurtuluş vapurunun gerçek batış yeri ünlü batık araştırmacısı Selçuk Kolay tarafından tespit edildi. Marmara Adası Saraylar Köyü yakınlarında bulunan batığa dalış yapan ekip, Kurtuluş batığının hurdacılar tarafından yağmalandığını da ortaya çıkardı.

Tarihin tozlu sayfalarında kaybolan bu öykünün Yunanistan’da halen hatırlandığını da belirleyen ekip, dönemin canlı tanıklarına ulaşarak bir dizi röportaj yaptı. Özellikle 2. Dünya savaşında 70.000 kişinin açlıktan öldüğü Pire ve Atina’da sağ kalanlar Kurtuluş Vapuru’nu, kurtarıcıları olarak görüyor.Usta oyuncu Çetin Tekindor’un seslendirdiği “Barışı Taşıyan Vapur: Kurtuluş” belgeselinin müzikleriDerya Köroğlu’nun. Belgesel için Kurtuluş vapurunun az sayıdaki fotoğrafından yola çıkılarak 3 boyutlu animasyonları yapılmış.T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Kolay Marine ve Olympic Havayolları’nın desteği ile gerçekleşen belgeselin galası önümüzdeki günlerde Türk ve Yunan Dışişleri Bakanlarının katılımı ile yapılacak.Bilgi İçin: www.kurtulusvapuru.com
 

 

Commentaires»

No comments yet — be the first.

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l’aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

%d blogueurs aiment cette page :